Bezpečné Čelákovice

Bezpečné Čelákovice

Vyhledávání

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Pozor, abyste, vědomě, či nevědomě, nelegalizovali podvodně získané peníze

Praha venkov - východ/KRAJ - Středočeští kriminalisté řeší další způsob podvodného jednání. Mladý muž, který reagoval na inzerát, se sám stal obviněným. . . 

Kriminalisté z oddělení kyberkriminality Krajského ředitelství policie Středočeského kraje se v současné době zabývají prvním případem, kdy se mladý muž na základě inzerátu na sociálních sítích stal legalizátorem výnosů z trestné činnosti – tedy legalizoval finanční prostředky získané z předešlých podvodů, rovněž na internetu.

Dnes již obviněný 18letý mladý muž reagoval na inzerát zveřejněný v internetové komunikační síti „Telegram“, kdy inzerent pod přezdívkou „Maverik“, nabízel provizi z finančních částek, které bude moci zaslat na účet osoby, která si chce tímto způsobem přivydělat. Po ponechání této provize převede (zakoupí) za zbylé finanční prostředky bitcoiny, a ty následně převede na účet „Mavericka“.

Následně pak přišly na účet mladého muže tři částky ve výši několika desítek tisíc korun, z nichž si vždy ponechal sedm procent, ostatní peníze převedl na bitcoiny a poukázal na účet, jehož číslo mu předal inzerující.

česká pošta.png

Jednalo se ale o podvodně vylákané finanční prostředky. Peníze pocházely z účtů tří žen, které prostřednictvím bazarových portálů nabízely k prodeji elektrokolo, brusle a komodu. Na jejich inzeráty reagovaly prostřednictvím aplikace WhatsApp kupující (ve všech případech se jednaloo ženy), které měly o věci zájem. S prodávajícími pak domluvily podmínky platby a ženám zaslaly internetové odkazy vypadající jako stránky České pošty a Zásilkovny s požadavkem vyplnění údajů o platební kartě a přístupových údajů do internetového bankovnictví. Všechny ženy pak ale zjistily, že na svůj účet neobdržely peníze zanabízené věci, ale naopak z jejich účtů jim byla několika desetitisícová částka odepsána.

Osmnáctiletý mladík, který reagoval na inzerát s možností přivýdělku, se tak stal jedním z podezřelých v podvodném řetězci. Kriminalisté mu již sdělili obvinění z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti podle § 217 odst. 1 trestního řádu, za který vymezuje trestní zákoník trest až ročního odnětí svobody. 

Inzerát nabízející přivýdělek s provizí již na komunikační službě „Telegram“ není. Kriminalisté v rámci případu prověřují, kdo byl jeho původcem, ale i další osoby, které z účtů žen odčerpaly desetitisícové částky.

INFORMACE

V souvislosti s rostoucími škodami, které způsobují neznámí pachatelé prostřednictvím phisingových podvodů, roste i potřeba těchto osob svévýnosy legalizovat. Středočeští kriminalisté zaznamenali nabídky přivýdělků v podobě dispozičních práv k bankovním účtům nebo přeposlání příchozích plateb s legendou, že např. z důvodu exekuce nemohou mít vlastní bankovní účet, nebo že se jedná o dělení plateb od drobných investorů za účelem minimalizace výše bankovních poplatků.

Osoby, které tuto trestnou činnost páchají, si vyhledávají majitele českých bankovních účtů a ty pak využívají k převodu peněz při phishingových podvodech. Majitelé těchto účtů, ať už vědomě nebo nevědomě, pomáhají pachateli k legalizaci výnosů z trestné činnosti nebo zastření původu těchto prostředků.

č.pošt.jpg 

JAK SE PODOBNÝM PODVODŮM BRÁNIT

Pokud prodáváte zboží přes inzertní portály, NIKDY nesdělujte kupujícímu citlivé údaje ke své platební kartě. Kupujícímu stačí jediné – pouze číslo vašeho účtu. Není jediný důvod komukoliv cizímu poskytovat údaje z vaší platební karty. V žádném případě se nenechte zmást fiktivní platební bránou.

Rovněž buďte obezřetní v případě inzerátů nabízejících finanční provizi za přeposlání finančních prostředků či bitcoinů na jiné účty. Sami se tak stáváte podezřelými z trestné činnosti – ať už vědomě, či nevědomky. Trestní zákoník kvalifikuje toto jednání jako trestný čin – legalizace výnosů z trestné činnosti.


mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
3. srpna 2022

Vytvořeno 8.8.2022 11:00:04 | přečteno 72x | jaroslav.netik
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2023
Přihlášení Cookies
load